2 minutes reading time (408 words)

Zrychlení práce v Advance Design – klávesové zkratky, kontextová menu a speciální příkazy – 1.část

V MKP software Graitec Advance Design je možné zrychlit modelování a návrh konstrukce použitím klávesových zkratek, kontextových menu a speciálních příkazů. Pojďme se podívat na jednotlivé z nich.

Klávesové zkratky nám pomáhají zejména pro nastavení 3D pohledů, rychlé zapnutí dialogových oken, kopírování do schránky, měření v modelu, ukládání a otvírání souborů, či výběr prvků. Úplný seznam klávesových zkratek najdete níže.

1pl opt

Kontextová menu jsou odlišná pro jednotlivá pracovní okna modelu Model, Výpočet, Design a Dokument, ale lze je rovněž použít pro Prohlížeč projektu, či v Příkazovém řádku.

Kontextové menu v Modelovém okně umožňuje opakování posledního příkazu, ukončení příkazu (klávesová zkratka Esc), zobrazení všech prvků, ukládání pohledů, vytváření objektů, výběr podle kritérii (Alt+S), přepínání super-prvku (Alt+E), zobrazení, či skrytí jednotlivých typů entit, jako jsou prvky, podpory či zatížení, nastavení stylu zobrazení (Alt+X), nastavit automatické měřítko zatížení, zapnout/ vypnout pracovní rovinu (F7), nastavit režimy uchopování (Alt+S při zadávání) a spustit okno výpočtu (Enter)

2pl opt

Pokud v Modelovém okně použijeme kontextové menu v okamžiku, kdy je vybrán jeden nebo více prvků, je možné přes kontextové menu rychle zrušit výběr (Esc), přiblížit výběr, přesunout (Home), kopírovat (Insert) a odstranit(Del) vybrané prvky, změnit lokální osy (Space),  – další změny lokální osy pak pomocí pravého tlačítka myši, zadat veličiny na výběr – zatížení, tlak, podpora …., zadat přípoje (pro OK), zadat vazby – držení pásnic pro klopení (pro OK), použít na výběru funkce izolace, skrytí, či inverzního výběru a definovat Super-prvek.

3pl opt

V Prohlížeči projektu lze pak kontextové menu využít pro jeho jednotlivé části. Pokud začneme u stromové struktury jednotlivých systémů, do kterých lze přiřazovat modelované prvky, je možné z menu nastavit například materiály a průřezy, vytvářet jednotlivé prvky modelu, ať už se jedná o vlastní konstrukci nebo pomocné prvky jako čáry a kóty. Dále je možné pracovat s jednotlivými systémy ve stromové struktuře. Vybrané systémy lze pomocí kontextového menu například izolovat, skrýt, vybírat, kopírovat, či třídit.

4pl opt

Kontextové menu v Prohlížeči projektu dále umožňuje práci s jednotlivými konstrukčními prvky a pracovní rovinou. Umožňuje obecné nastavení zatížení, práci s typy zatížení, kdy se menu lehce odlišuje pro typy zatížení, která je možné automaticky generovat, a práci s vlastními zatěžovacími stavy a jednotlivými zatíženími.

5pl opt

Poslední nastavení se pak týká záložky Předpoklady, kde je možné nastavit typy výpočtů, například modální analýzu, nebo globální analýzu vzpěru, pracovat s obálkami a kombinacemi a v záložce Uložené pohledy spravovat uživatelsky uložené pohledy na model.

6pl opt

V dalším pokračování blogu se pak podíváme na možnosti použití kontextového menu v okně Výpočet, Design a Dokument, v Příkazovém řádku, v okně Vlastnosti a na pásu karet příkazů a rovněž na speciální, méně častěji užívané příkazy.

Novinky v cílování koridoru
Dynamo: Propojujeme Revit a Civil 3D
Comment for this post has been locked by admin.
 

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.graitec.cz/

CZ logo footer 2

Tento web používá k poskytování služeb, marketingovým účelům a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies.