2 minutes reading time (454 words)

V bodě zájmu mračna bodů (díl 1.)

Mračna bodů se stávají stále významnější součástí oblasti projektování v infrastruktuře a v minulosti byl problém s nimi pracovat efektivně. Nuže, zde je moje zkušenost s různými nástroji, které máme aktuálně k dispozici. Klíčovými produkty od Autodesku jsou: Infraworks, Civil 3D, Map 3D, AutoCAD a ReCap.

V tomto prvním článku o mračnech bodů na našem blogu se zaměřím na ReCap. V druhém článku se podívám na AutoCAD, Civil 3D a Map 3D, v posledním se budu věnovat InfraWorksu. Nové funkce v Infraworksu jsou mimochodem fascinující, takže vřele doporučuji sledovat tento blog.

Pojďme ale pěkně od začátku. Využijeme ReCap pro ořezání mračna bodů na oblast našeho zájmu a vyčistíme šum. Použijeme vymezující rámeček (v okně dole) a jakýkoliv šum jen vybereme a smažeme.

Recap 360 Getting the Point Cloud Image

Všimněte si, že můžete využít nástroje pro měření přímo v mračnu bodů v RaCapu ještě před tím, než začnete pracovat s produkty založenými na AutoCADu. Dostanete se tak k potřebným informacím velice brzy. Například ihned zjistíte, jaká je výška mezi komunikací a vedením vysokého napětí.

Zatím, co zkoumáte mračno bodů, podívejte se na cloudové služby v levé části ReCapu. Ikona “již brzy” vás žádá o váš názor, co má Autodesk vyvinout, aby vám jeho nástroje co nejvíce pomáhaly. To je pro vás skvělá příležitost, jak dát vědět Auotdesku, co pořebujete, aby software dělal. Je to stejné jako s reporty errorů, opravdu je čtou a většina vylepšení softwaru je reakcí na vaše požadavky. Koneckonců, když software nebude dělat to, co po něm chcete, tak ho nebudete používat.

Existuje mnoho způsobů, jak zobrazit vaše data tak, aby vám to pomohlo vizualizovat a pochopit výstup měření laserovým skenerem. Podívejte se teď na nástroj pro nastavení barevného režimu. Některá rozložení barev jsou zde přednastavená, nebo můžete vytvořit váš vlastní mix barev.

Recap 360 Gradient Background Tool

Ve verzi PRO můžete exportovat obrázky jpeg nebo png. Když využijete png, tak lze dokonce nastavit bílé pozadí. Přesně takové, jaké je na konci tohoto článku. Skvělé pro prezentace.

Pod ikonou “beta” se skrývá možnost připojit model z NavisWorksu. To může být využito pro porovnávání stavby s projektem nebo skenem původního stavu.

Recap 360 BETA Image

Přidávat můžete poznámky přímo do mračna bodů. Jsou vyhledatelné a mohou obsahovat obrázky.

Recap 360 Notes Image

 

ReCap vám umí mračno bodů nejen zobrazit, ale ušetří vám váš drahocený čas, když porozumíte skenerem zachycenému reálnému prostředí, při jeho prohlížení, sdílení s různými dotčenými stranami a komentování a to všechno z pohodlí vašeho křesla u počítače.

Ať vás mračna bodů baví a zachovejte nám přízeň, protože už v příštím článku bude řeč o AutoCADu, Civilu 3D a Mapu 3D a o tom, co všechno tam s mračny bodů můžete dělat.

Nezapomeňte, že poslední díl o mračnech bodů bude obsahovat nové nástroje InfraWorksu.

Recap 360 Getting the Point Cloud Image 2

Z originálu od kolegy Iana Robinsona volně přeložil

Lukáš Drbohlav

Technický specialista – liniové stavby

Co nového objevíte ve verzi Advance Design 2020
Comment for this post has been locked by admin.
 

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.graitec.cz/

Autodesk

Tento web používá k poskytování služeb, marketingovým účelům a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies.