1 minute reading time (213 words)

Tvorba povrchu z textového souboru

aneb jak na DTM z .txt na tři kliknutí

1.      Deklarace povrchu

Když chcete v C3D vytvořit jakoukoliv entitu, vždy zamiřte vzhůru do Ribbonu.
Tentokrát vyberte ikonu Povrch a z rozevíracího seznamu první možnost – Vytvořit povrch. V dialogovém okně zadejte název a vyberte styl povrchu.
Potvrďte ok.

Snímkarn

2.    Definice povrchu

Následně se přesuňte do Prospektoru a klikněte u Vámi deklarovaného povrchu na Definici a dále na Soubory bodů (pravé tlačítko myši).
V dialogovém okně zadejte cestu k textovému souboru (zelené +) a vyberte jeho správný formát (v našich končinách bývá Y ~ -1 000 000) – zkontrolovat jej můžete v náhledu.
Body naimportujte.

Snímkazvyraznenie 

Snímkazvyraznenie2

Poznámka. Rozšířené možnosti slouží pro pokročilé úpravy, v běžné praxi je nevyužijete, takže je klidně nechce odznačené.

 V tuto chvíli už stačí jen „najít“ Povrch v modelovém prostoru. Nejúčinnější je dvojklik na myšku (odpovídající příkazu Zoom); pokud myška nespolupracuje, využijte cestu Prospektor > Váš Povrch > pravé tlačítko myši > možnost „Přiblížit na“

 

A ještě jeden tip na závěr.

V případě, že dostanete texťák v kladných souřadnicích, zapomeňte na úpravy v excelu. Soubor naimportujte tak, jak leží (a běží) – s kladnými souřadnicemi do prvního kvadrantu.
Následně jej otočte o 180° kolem bodu 0,0,0, čímž se dostanete do kvadrantu třetího – a tím také ke „správným“ kladným souřadnicím.
V tomto případě ovšem doporučuju provést kontrolu např. pomocí geopozice.

Nastavujeme Dynamo a Přehrávač skriptů Dynamo pro ...
Rychlé automatické návrhy terénních úprav v Gradin...
Comment for this post has been locked by admin.
 

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.graitec.cz/

CZ logo footer 2

Tento web používá k poskytování služeb, marketingovým účelům a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies.