2 minutes reading time (437 words)

Jak ovlivní “propojený BIM“ budoucnost práce ve stavebnictví a strojírenství?

BIM Usersopt

BIM (Informační model budovy) k sobě pevně přimkl procesy návrhu, stavby a realizace. Tato metodika, kterou přijaly mnohé světové vlády a architektonické, strojírenské a stavební firmy, kvůli jejímu kladnému dopadu na náklady a kvalitu, se nyní dostala do tzv. krizového bodu, po kterém následuje buď posun vpřed nebo naopak pokles.

Jak je na tom však BIM v době, kdy je vše díky moderním technologiím propojené? A co znamená spojení „propojený BIM“?

 

Technologie, které podporují pokročilé procesy v BIM nyní mění způsoby, jakými navrhujeme, realizujeme a užíváme budovy a infrastrukturu. Pro některé architekty, inženýry, stavebníky a majitele je však zavádění nových technologií a procesů nepříjemnou představou, která znamená:

  • Přeškolování týmů,
  • Odevzdat se cloudu a mobilitě,
  • Podniknout nezbytné kroky k přechodu ze známého prostředí 2D do světa 3D modelů a BIM.

Tyto překážky se překonávají jednodušeji, než se na první pohled může zdát. Pracovní procesy za užití metodiky propojeného BIMu přináší nejen zjednodušení práce, ale i inovaci a nové zakázky. Jak?

1.    Lepší rozhodnutí díky datům

S BIM můžeme zachytit, vytvářet a analyzovat obrovská množství dat a vyhodnocovat tak alternativy v reálném kontextu. Mít přehled už na začátku procesu navrhování vyústí v nejlepší možné provedení projektu, ne jen nejpraktičtější. Díky cloudu, mobilitě, generativnímu designu a virtuální a rozšířené realitě se software mění z pouhého nástroje na rádce během procesu navrhování, kdy optimalizuje design a pomáhá týmům dělat ucelená rozhodnutí než se začne s realizací, to vše ve zlomku původního času.

2.    Digitalizujte, co můžete

Vytvořte plynulejší propojení mezi procesy návrh – výroba – konstrukce. Přiveďte digitalizaci až na staveniště a nebojte se použití senzorů, dronů, inteligentních strojů a mobilních zařízení s cloudovou platformou pro propojený BIM. Plynulá integrace procesů od návrhu po realizaci převede záměr v hotovou věc, čímž ušetří čas a náklady.

3.    Využívejte data během všech fází projektu

 Svět propojených technologií dává využití obrovskému množství dat, která máme nyní k dispozici a která tak můžeme využít ve všech stadiích projektu. Z provozních dat nasbíraných během práce na projektu se můžete neustále učit a vylepšovat svá rozhodnutí. Schraňujte informace ze senzorů a připojených zařízení (IoT, Internet věcí) a plánujte údržbu, efektivnější postupy a vylepšení pro návrh a realizace do budoucnosti.

4.    Kdekoli a kdykoli, přístup pro celý tým

Projekt vždy na prvním místě. Buďte v obraze v kanceláři i na staveništi/ve výrobně, díky cloudu, propojeným datům a systémům, abyste mohli sdílet informace a spolupracovat s ostatními v reálném čase a bez bariér. Čím dál tím více projektů vzniká za účasti více společností a Autodesk pomáhá propojit týmy, ať už jsou na jiných staveništích nebo každý v jiném městě.

Právě teď je ten správný čas začít s BIM. Přivítejte změny, vylepšete svou efektivitu, kvalitu práce, lépe předvídejte a inovujte, nebo zůstaňte pozadu, zatímco konkurence míří vpřed.

Zdroj

Co nového objevíte ve verzi Advance Design 2020
Comment for this post has been locked by admin.
 

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.graitec.cz/

Autodesk

Tento web používá k poskytování služeb, marketingovým účelům a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies.