2 minutes reading time (477 words)

Dynamo: Vánoční speciál

Vizuální programování parametrických modelů a 3D tisk s Dynamem

 obrazok 1

Co je cílem a co si z toho odnesu

Chcete si vyzkoušet vizuální programování a ještě letos stihnout vyrobit originální vánoční ozdoby? Jste tu správně. Dnešní téma bude pro vás doufám zajímavé a inspirativní. Na konci tohoto příspěvku bude každý čtenář vědět a zároveň mít možnost si sám připravit vlastní skript a parametrický model. Kdo máte po ruce 3D tiskárnu, tak si model může hned vyrobit v nekonečně variantách.

 obrazok 2

Několik kusů už jsem vyrobil a výsledek tedy může vypadat např. takto:

 obrazok 3

obrazok 4

Pokusím se představit nástroj Dynamo ve formě opravdu pro každého, který využívají inženýři pozemních a dopravních staveb pro parametrizaci a automatizaci svých modelů např. softwarech Autodesk Civil 3D nebo Revit. Celý přehled naleznete zde: https://dynamobim.org/download/

Příklad použití Dynamo skriptu pro reálné projekty např. v železničních stavbách pro představu sdílím zde: https://www.linkedin.com/posts/lukas-d-49558696_bim-autodesk-civil3d-activity-6869268413693341696-99PD

Dobře, zaujalo mě to. Jak tedy na to?

V odkazu výše si stáhnete tzv. DYNAMO SANDBOX, který představuje volně dostupný program pro vizuální programování. Aktuálně je k dispozici verze 2.13.0, a tak budete mít možnost vyzkoušet verzi teprve několik dní starou a plnou novinek, ale o detailech někdy příště.

Program se vám stáhne jako zip archiv a po rozbalení ho spustíte poklepáním na DynamoSandbox.exe, viz obr:
obrazok 5

Potom najděte ikonu Nový a můžeme se do toho pustit.

 obrazok 6

Výchozí okno bude vypadat takto:

 Obrázok5

Nahoře je menu programu, v levé části jsou knihovny jednotlivých uzlů pro tvorbu skriptu a největší část zaujímá vlastní modelovací prostor aplikace Dynamo a zároveň „plátno“ pro tvorbu skriptu.

Abychom byly připraveni na závěrečnou část a export modelu do formátu pro přípravu 3D tisku, tak si ještě doinstalujeme jeden tzv. balíček. Jedná se o volně dostupná rozšíření, které může vytvořit kdokoliv z komunity uživatelů. My si doinstalujeme balíček s názvem Meshtoolkit, který vytvořil Dynamoteam.

Stačí jít na horní lištu a najít v menu Balíčky a Vyhledat balíček a nainstalovat ho.

 Obrázok6

Zjednodušený princip modelování bude následující:

  1. Vytvoříme body
  2. Body spojíme liniemi
  3. Podél linií vytáhneme profil obdélníku.
  4. Vzniklou geometrii převedeme do formátu STL pro přípravu 3d tisku

V následujícím videu je k dispozici detailní postup: https://youtu.be/Y4Jyo4TCM6I

Na úplný závěr vás chci povzbudit k účasti na výzvě pro tvorbu 3D vloček na oficiálním Dynamo fóru, kde jsou k dispozici ke stažení další Dynamo skripty. https://forum.dynamobim.com/t/snow-flake-challenge/69795/7

S vaší zkušeností se můžete pochlubit v komentářích.

Zaujalo vás Dynamo? Chcete se v něm dále zlepšovat a automatizovat vaše postupy v projektech? Ozvěte se mi na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a domluvíme další předvedení nebo konzultaci.

Přeji všem krásné, klidné svátky a úspěšný vstup do nového roku 2022 třeba i s Dynamem.

 

 

 

Dynamo: Propojujeme Revit a Civil 3D
Nastavení pro přímý návrh výztuže v MKP software A...
Comment for this post has been locked by admin.
 

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.graitec.cz/

CZ logo footer 2

Tento web používá k poskytování služeb, marketingovým účelům a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies.