3 minutes reading time (567 words)

Dynamo: Propojujeme Revit a Civil 3D

Nový balíček CivilConection v Dynamu pro Revit 2022

Určitě znáte Revit a Civil 3D, ale možná jste netušili, že existuje možnost jejich lokálního živého propojení. To lze nastavit v nástroji Dynamo v Revitu pomocí balíčku CivilConnection, který je zdarma od Autodesku.

Detailní postup nastavení CivilConnection a napojení Revitu na Civil 3D najdete na následujících řádcích. Na závěr příspěvku najdete video, kde si každý může za pár minut vytvořit vlastní skript pro přenos povrchu TIN z Civilu 3D na topografii v Revitu.

Základní nastavení

Na svém počítači máte nainstalované programy Civil 3D a Revit, které jsou součástí tzv. balíčku AEC kolekce.

Z tohoto odkazu  https://github.com/Autodesk/civilconnection/releases/tag/2022 si můžete stáhnout potřebné zip soubory Autodesk_CivilPython_2022.zip a CivilConnection2022.zip

1d3

Po rozbalení mám tyto dvě složky (viz obr) a v dalším postupu se na ně budu odkazovat.

Začneme složkou Autodesk_CivilPython_2022, která obsahuje návod v angličtině v souboru CivilPython Installation Instructions.txt a složku CivilPython.bundle. Dle návodu složku CivilPython.bundle překopírujeme do cesty C:\ProgramData\Autodesk\ApplicationPlugins.

Zapneme Civil 3D 2022 a do příkazového řádku zadáme nový příkaz Python nebo –Python. Odklikneme následující hlášku, viz obr.

1d3

V Revitu 2022 otevřeme Dynamo. V levé části obrazovky pod standardními knihovnami uzlů najdeme ikonu „+“ vedle nápisu Add-ons.

 1d3

Po kliknutí na ikonu „+“ vyhledáme ve složce CivilConnection2022/bin Autodesk2022.dll a potvrdíme import knihovny. Do Dynama se načte nová knihovna Autodesk CivilConnection, kde po jejím rozkliknutí uvidíte jednotlivé uzly, které umožňují importovat geometrii přímo z otevřeného dwg v Civil 3D, viz obr.

1d3

Mám nastaveno. Zaujalo mě to, ale chci vidět reálný příklad.

V této části je podrobněji rozvedeno nastavení a práce se soubory v Civilu 3D i v Revitu, aby každý včetně začátečníků mohl vytvořit první skript v Dynamu pro Revit s balíčkem CivilConnection.

Následující postup jsem provedl před tvorbou skriptu, který je vidět v závěrečném videu.

V Civilu 3D otevřeme vzorový výkres z této cesty: "C:\Program Files\Autodesk\AutoCAD 2022\C3D\Help\Civil Tutorials\Drawings\Pipe Networks-3C.dwg"

1d3

Jednotky výkresu změníme ze stop na metry.

1d3

Nyní spustíme v Revitu 2022 nový projekt na metrické šabloně. Nastavíme jednotky na metry.

1d3

7d3a

Přepneme se ve Floor Plans/Půdorysy na Site/Pozemek.

7d3a

V nastavení viditelnosti (Visibility/Graphic Overrides) v sekci Site/Pozemek vypneme zobrazení Survey point/Bod zaměření a necháme zapnutý Project base point/Základní bod projektu.

7d3a

Klikneme na základní bod projektu a ve vlastnostech přepíšeme souřadnice, které chceme použít pro přenos. Podíváme se do Civilu 3D a použijeme přibližně ty, které odpovídají středu přenášeného povrchu.

7d3a

Potom přeneseme základní bod projektu zpět do středu kliknutím pravým tlačítkem myši a volbou Move to Internal Origin/Přesunout na vnitřní počátek.

Dále v případě, že ho ještě nemáme, tak vytvoříme 3D pohled.

11d3a

Tam potom dobře uvidíme přenesenou topografii z Civilu 3D, kde se původně jednalo o objekt povrch TIN.

11d3a

Gratuluji, dostali jste se na konec, a teď už mi zbývá Vám popřát hodně zábavy a úspěchů s Dynamem a uzly z balíčku CivilConnection.

Jestli máte starší verzi Civilu a Revitu, tak se podívejte sem a stáhněte si odpovídající verzi: https://github.com/Autodesk/civilconnection/tree/master/Compiled.

Ve videu najdete slibovaný postup na tvorbu Dynamo skriptu krok za krokem, který načte do Revitu topografii z povrchu TIN z Civilu 3D.

banner CZ blog cz video

Zaujalo vás Dynamo? Chcete se v něm dále zlepšovat a automatizovat vaše postupy v projektech? Ozvěte se mi na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a domluvíme další předvedení nebo konzultaci.

Přeji Vám úspěšný vstup do nového roku 2022 třeba i s Dynamem.

Zrychlení práce v Advance Design – klávesové zkrat...
Dynamo: Vánoční speciál
Comment for this post has been locked by admin.
 

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.graitec.cz/

CZ logo footer 2

Tento web používá k poskytování služeb, marketingovým účelům a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies.