Vážení čtenáři. Tento článek je pro ty z vás, kteří máte Civil 3D od verze 2020 a novější a chcete si začít ulehčovat práci v aplikaci Dynamo. Jestli nevíte jak začít, tak následující řádky jsou tu pro vás.

Dynamo spustíte ze záložky Správa, kde potom vpravo v pásu karet najdete ikonu pro spuštění.

Dynamo1

Dynamo2

Dynamo je nástroj, v kterém můžete tvořit skripty přívětivou formou vizuálního programování.

Výsledný skript potom sestává z uzlů, jejichž spojením vytváříte výpočetní algoritmus na jehož začátku můžou být textové nebo číselné vstupy od uživatele, excel, geometrie v modelovém prostoru atd.  a na konci výstupy formou textu, čísel a jejich exportů nebo editace geometrie objektů AutoCADu nebo Civilu 3D. Uživatelsky přívětivé je potom spouštění skriptů pomocí Přehrávače skriptů Dynamo.

Pro začátek můžete využít Dynamo jako lepší kalkulačku. Později s trochou nápovědy z našich nadcházejících příspěvků zde na blogu nebo s pomocí našich webinářů můžete provádět plno věcí, které vám ulehčí práci nebo doplní funkcionalitu Civilu 3D a tím myslím i AutoCADu nebo Map 3D, které jsou součástí Civilu.

Dynamo je k dispozici hned po instalaci posledních verzí Civil 3D 2022 a 2021. Jestliže pracujete ve verzi 2020, tak si musíte Dynamo po instalaci Civilu 3D doplnit stejně jako to děláte, když doplňujete aktualizace, a to z počítačové aplikace Autodesk nebo přímo z vašeho účtu Autodesk.

Po spuštění Dynama máte v levé části k dispozici knihovnu uzlů.

Dynamo3

Před zahájením prací doporučuji doplnit balíček dalších uzlů od Autodesku Civil3DToolkit. Potom se můžete směle pustit do práce.

 Dynamo4
Dynamo4b

Po instalaci balíčku se vám v levé dolní části objeví další knihovny uzlů pro práci s AutoCADem a Civilem 3D.

 Dynamo5

Přeji Vám mnoho úspěchů a radosti při kreativní práci v Civilu 3D, která s Dynamem nabývá nových rozměrů.

Pro inspiraci připojuji jedno video z dřívější online Graitec konference a úvodní video ze série webinářů Dynamo v kostce, které s tímto příspěvkem uvolňujeme na našem youtube kanále.

Dynamo6

Dynamo7