4 minutes reading time (742 words)

Autodesk BIM 360 - spolupráce ve stavebnictví

BIM 360 banner

Co je BIM 360?

V tomto článku si představíme Autodesk BIM 360, výzvy, kterým vývoj této platformy čelil a nevýhody spojené se současnými metodami spolupráce ve stavebnictví. Dále se podíváme na problémy, které BIM 360 překonává a jak přitom pomůže společnostem zabývajícím se projektováním a realizací projektů posunout se směrem k další generaci BIM.

Jaké výzvy vás čekají při spolupráci na projektu

Jak je nám již známo z oblasti výroby a digitálního 3D prototypování, jehož popularita neustále stoupá, jakmile pracujeme s velkým množstvím dat, je to právě efektivní spolupráce, co zajistí úspěch a včasnost realizace projektu. Naštěstí pro nás se zrovna na tento aspekt zaměřil vývoj platformy Autodesk BIM 360 pro oblast AEC (architektura, inženýrství a stavebnictví) a my se podíváme na to, jaké faktory přitom hrály roli.

Nejprve šlo o postupné a stále probíhající osvojení si metodiky BIM ve světě, jak vládami – vláda ČR schválila koncepci zavádění BIM zrovna tento týden, tak jednotlivými firmami.

Úspěch této metodologie pak urychlil přijetí dalších mandátů poté, co se i ostatní státy rozhodly pro BIM, z čehož pramení obrovské množství digitálních dat, která musí být pojata, analyzována, zkontrolována a znovu sdílena s projektantskými, inženýrskými a stavebními týmy a ostatními stranami zainteresovanými v projektu.

software pro spolupraci v bimPokud vás neuchvátí už samotné množství dat ke zpracování, pak si snad získá uznání rychlost toku (a využití) projektových dat. Ta nabrala dříve nevídané tempo s tím, jak se zvyšuje nutnost sdílení těchto dat a narůstá využití konceptu IPD, které se ukazuje být ideálním prostředkem ke sdílení finančních rizik a odměn projektu.

Nátlak na toto nestabilní prostředí přichází také ze strany digitální generace a z nutnosti lepší komunikace, která předpokládá v podstatě okamžitý přístup k datům v nezávislosti na místě nebo času.

Pryč jsou časy, kdy si stavební týmy mohly dovolit čekat hodiny nebo dokonce celé dny na aktuální verze výkresů kvůli problémům v komunikaci. Čas jsou peníze a přímý přístup k nejnovějším datům, s jejichž pomocí pak mohou týmy dělat informovaná rozhodnutí na místě a ta pak odeslat ke zdroji, na centrálu/cloud/CML – jak je libo, zajistí právě Autodesk BIM 360.

BIM 360 – přehled

 

Pokud jste projektant/ka, inženýr/ka nebo architekt/ka, nemusíme vám říkat, jak složité jsou stavební projekty, nebo jak obrovské množství dat vygenerují, a jistě už jste se také setkali s nesčetnými problémy a výzvami při synchronizaci a práci s projektovými daty bez toho, abyste měli po ruce platformu jako Autodesk BIM 360.

Alternativy k Autodesk BIM 360

Firmy se běžně musí spoléhat na nástroje všeobecného rázu, které nejsou specificky určené pro účel, k němuž jsou využívány – například na FTP klienty, Microsoft SharePoint a externí disky. Jakmile je nutné zajistit externí přístup, interní a externí IT týmy musí začít spravovat povolení, VPN a firewally, což je zdlouhavé, nepříjemné a všeobecně ztěžuje práci.

vyzvy BIM

Základní cloudová úložiště vyřešila některé projektové výzvy a výborně se hodí pro bezpečné ukládání dat, ale jakmile vám jde o víc, než jen jejich pasivní prohlížení, narazíte: pokud máte požadavky na správu a specifické prohlížení dat, hrozí riziko korupce dat nebo chyb, protože soubory musíte často stáhnout do lokálního prostředí a ty se pak odpojí od hlavního datového úložistě.

Speciální cloudová řešení pro AEC odvětví jsou na tom lépe, ale řeší spíše jednotlivé aspekty projektu, než celek. Potom je proto často nutná další integrace s jinými řešeními, což má za následek vyšší náklady a složitost projektu, a pokud jste někdy byli součástí vývoje napříč platformami, budete si vědomi toho, jak složitá je komunikace mezi nesourodými platformami.

Odpověď, že je taková komunikace možná, je sice pravdivá, ale ve skutečnosti nejde o to, jestli je to možné, ale na jaké úrovni probíhá. Hodně našich klientů se shodne, že takové řešení rozhodně nesplňuje jejich požadavky.

Řešení BIM 360

To byl důvod, proč vývojáři Autodesku přišli s platformou pro realizaci projektu další generace – BIM 360: aby ulehčili práci společnostem, které se aktivně zapojují do všech fází projektu, s pomocí cloudové platformy pro spolupráci ve stavebnictví, aby měly jednotlivé týmy okamžitý přístup k projektovým datům kdykoli a kdekoli.

BIM 360 reseni

BIM 360 je portfolio nástrojů a prostředí pro spolupráci, které využijete během celého životního cyklu projektu. Každý nástroj je speciálně vytvořen tak, aby vyhověl vašim potřebám během různých fází projektu.

Portfolio obsahuje BIM 360 Team a Collaboration for Revit, které využijete ve fázi navrhování, dále pak BIM 360 Docs, BIM 360 Field, BIM 360 Glue a BIM 360 Plan pro fázi realizace a obejde tak klasické, pomalé a spletité metody spolupráce ve stavebnictví.

Snad jste v článku našli, co jste hledali, a pokud vás zajímá víc, nebo chcete vědět, jak byste vy mohli těžit z využití Autodesk BIM 360, neváhejte se nám ozvat.

Co nového objevíte ve verzi Advance Design 2020
Comment for this post has been locked by admin.
 

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.graitec.cz/

Autodesk

Tento web používá k poskytování služeb, marketingovým účelům a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies.