AutoCAD 2016 - novinky

Jak si jistě mnozí uživatelé produktů Autodesk AutoCAD a Autodesk AutoCAD LT všimli, již mají k dispozici ke stažení české i další verze těchto produktů a to nově vše na jediné stránce Autodesk Account.

nOvinky AutoCAD a Autocad lt 2016

Úvodem jen upozorníme, že česká lokalizace byla vydána koncem března 2015, ti z Vás, kteří mají nainstalovánu anglickou lokalizaci na vyzkoušení novinek verze 2016, mohou nyní po vydání české lokalizace jen doinstalovat český jazykový balíček a dále používat AutoCAD v české lokalizaci bez nutnosti reinstalace. Produkty AutoCAD a AutoCAD LT 2016 jsou na stažení na Stránkách Autodesk Account či také v Download zóně našeho Helpdesku.

Pojďme se tedy podívat na některé z novinek verze 2016 a to pohledem uživatele, který spustí novou verzi AutoCAD 2016 po jejím nainstalování:

Rychlé (chytré) kótování

rychle koty-ribbon

Na ribbonu v Kartě Výchozí a Poznámky přibyla možnost rychlého kótování, které Vám zcela jistě ulehčí a tím především zrychlí práci se vkládáním kót. Ty se nově automaticky přimknou k dané křivce a intuitivně pohybem myši vyberete jejich umístění. Společně s možnostmi nabízenými na příkazovém řádku jednoduše změníte kótu poloměru na průměr apod.

SmartDimensioning

Uchopení objektů v geometrickém středu

Pod možností uchopení objektů (UCHOP, klávesová zkratka F3) naleznete nově možnost Geometrický střed, která umožňuje uchopit geometrický střed uzavřených křivek (kružnice, čtverec, obdélník, trojúhelník a mnohoúhelníky).

 Object Snap-Geometric Center

Revizní obláčky

Pod příkazem REVCLOUD naleznete nově některé funkce, kterými je možné snadno vytvořit obdélníkové či polygonální revizní obláčky a upravovat je.

RevisionCloud

 Vylepšení nápovědy

Šikovná nápověda z verze 2015 obdržela také některá rozšíření, díky kterým je opět pro uživatele užitečnější. Nově vyhledávání, obsažené ve verzi 2015, nyní vyhledává i v uživatelském rozhraní, včetně stavového řádku a menu aplikací.

HelpEnhancements

Nástroj pro správu systémových proměnných

Díky novému nástroji pro správu systémových proměnných, můžete příkazem SYSVARMONITOR vyvolat okno správce a spravovat Vaše nejpoužívanější proměnné v tomto dialogovém okně, což je jistě velmi užitečné pro svoji přehlednost a jednoznačnost. Kromě nastavené hodnoty proměnné zde uživatel může i velmi jednoduše vyvolat nápovědu k dané proměnné a dozvědět se tak více o jejím nastavení.

sysvarmonitor

Vyšší grafická kvalita zobracování modelu

Možnosti našich grafických karet jsou opět v produktech AutoCAD 2016 o krok dál ve srovnání s předchozí verzí. Díky tomu je zobrazení křivek v ostrých obloucích a kružnic vyhlazené a zcela jistě příjemnější na pohled při práci.

obr 1

Rozšířené možnosti tvorby PDF

Export to PDF

Vytvářejte PDF ve verzi 2016 lépe

 • Vytvořené PDF mají menší datovou velikost. Je možné říci, že jsou o polovinu menší ve srovnání s verzí 2015 a jsou i vytvářeny viditelně rychleji;
 • Veškerý text je nyní vyhledatelný a označitelný, pokud uživatel nezvolí jinak, což platí i pro texty založené na souborech SHX;

nahled PDF

 • Hyper textové odkazy jsou nyní upravovatelné a to jak URL odkazy, tak odkazy uvnitř dokumentu, např. na pojmenované pohledy apod.;
 • Publikování sad listů v PDF s pojmenovanými listy je možné spustit přímo ze Správce sad listů na jedno kliknutí;

main and second floor plan

 • Nově po instalaci naleznete několik PC3 (viz obr. výše) souborů s přednastaveným nejčastěji používaným nastavením, které naleznete pod příkazem, PUBLIKUJ (PUBLISH), PLOT A EXPORTPDF;

Export to PDF-options

 • A mnohá další vylepšení

Vylepšená práce s mračny bodů

Uživatelé využívající možnosti mračen bodů a laserového skenování jistě ocení nové funkce. Je možné vytvářet plán extrakce bodů. Příkaz SECTIONPLANE byl rozšířen o vytváření nových vrstev, které pracují právě s mračny bodů. Následně po jejich tvorbě je možné příkazem PCEXTRACTSECTION generovat geometrii, založenou právě na mračnu bodů.

obr 6-Point Cloud

Vylepšené renderování

AutoCAD 2016 byl také rozšířen o nové možnosti renderování, pomocí nové metody tak získáte realističtější obrázky díky tzv. image-based lighting metodě.

rendering

Koordinace modelů

V nové verzi AutoCAD 2016 nyní můžete připojovat Navisworks a BIM360 modely, tedy formáty NWC a NWD), přímo pomocí nového příkazu CMATTACH. Díky tomu se Vám otevírá možnosti přikládat velké modely se skvělým výkonem.

navisworks support

Výsledek poté vypadá takto:

navisworks support-preview

Porovnání verzí 2014 – 2016

porovnani verzi

Systémové požadavky AutoCAD 2016

Operační systémy

 • Microsoft® Windows® 8/8.1 Enterprise
 • Microsoft Windows 8/8.1 Pro
 • Microsoft Windows 8/8.1
 • Microsoft Windows 7 Enterprise
 • Microsoft Windows 7 Ultimate
 • Microsoft Windows 7 Home Premium

Procesor

 • Minimum Intel® Pentium® 4 nebo AMD Athlon™ 64 processor a lepší

Operační paměť

Pro 32-bit AutoCAD 2016:

 • 2 GB (3 GB doporučeno)

Pro 64-bit AutoCAD 2016:

 • 4 GB (8 GB doporučeno)

Rozlišení displeje

 • 1024x768 (1600x1050 neby vyšší - doporučeno) s True Color

Grafická karta

 • Windows display adapter s rozlišením 1024x768 s True Color. DirectX® 9 nebo DirectX 11 doporučeno.

Pevný disk

 • místo pro instalaci cca 6GB

Internetový prohlížeč

 • Windows Internet Explorer® 9.0 (nebo novější)

.NET Framework

 • .NET Framework Version 4.5

Získejte informace o novinkách Vašeho AutoCAD a AutoCAD LT 2016

AutoCAD LT webinar

Webináře - internetové semináře zaměřené na novinky AutoCAD 2016 / AutoCAD LT 2016, A360. Webinář poběží ve dvou termínech, takže si můžete vybrat, který Vám bude lépe vyhovat:

17.04.2015 od 11:00

24.04.2015 od 10:00

Registrujte se nyní kliknutím na Přihlásit se a v termínu webináře použijte odkaz, který Vám přijde potvrzovacím e-mailem.

Získejte informace o nových možnostech Vašeho účtu Autodesk.

account webinars

Na tomto webináři se zaměříme na Autodesk Account, jakožto jediné místo, kde mohou všichni zákazníci sledovat a spravovat zakoupené produkty, služby a výhody získané v rámci programu Subscription i bez něj.

Webinář poběží ve dvou termínech, takže si můžete vybrat, který Vám bude lépe vyhovat:

22.4. 2015 od 10:00h

   Prihlasit se

4.5. 2015 od 10:00h

   Prihlasit se

Registrujte se nyní kliknutím na Přihlásit se a v termínu webináře použijte odkaz, který Vám přijde potvrzovacím e-mailem.

Maintenance Subscription

Maintenance Subscription

Kontaktujte nás


ADSK Platinum_2015_color-on-white