BIM výměna dat mezi Revit a Advance - praktický návod

Stále častěji se nás uživatelé produktů Advance a Revit dotazují jak vlastně funguje BIM spolupráce mezi těmito produkty. Nejvíce je zajímá praktická stránka přenosů, například: jaký formát přenosu zvolit, jakou vybrat verzi produktu, kde si stáhnout Graitec BIM plugin. V tomto článku jsme tedy připravili přehledný návod pro všechny, kteří chtějí začít využívat Advance BIM naplno.

Jakým způsobem přenášet data Revit <-> Advance?

Metody (přenosové formáty) pro inteligentní BIM přenos jsou dvě:

  1. Pomocí formátu IFC (Industry Foundation Classes)
  2. Pomocí formátu GTCx (Graitec Transfer Centre)

1 - Formát IFC

Formát IFC je otevřený formát, který definuje konsorcium Building SMART, jehož zakládajícím členem je také společnost Autodesk. Jeho použití je dostupné pro jakéhokoliv vývojáře software a z toho plynou jeho výhody i nevýhody. Hlavní výhodou je jednoznačně jeho rozšířenost, jen těžko budete hledat aplikaci, která neumí importovat nebo exportovat soubor IFC. Hlavní nevýhodou je pak to, že každý vývojář přistupuje k formátu po svém, a výsledky přenosu se různí program od programu. Pro přenosy Revit <-> Advance není výhodný, z důvodu množství podporovaných a přenášených prvků (GTCx jich má víc) a také proto, že nepodporuje synchronizaci modelů.

2 - Formát GTCx

Formát GTCx, nebo dříve také jen GTC, je uzavřený formát, který je nyní vyvíjen napůl společnostmi GRAITEC a Autodesk. Je přirozeně obsažen v produktech Advance Design, Autodesk Advance Steel a Autodesk Advance Concrete, a dále je možné ho doinstalovat do aplikace Revit. Tento formát doporučujeme pro BIM přenos dat mezi Revit <-> Advance. Důvodem jsou lepší praktické výsledky přenosů, možnost synchronizace modelů a také pravidelné aktualizace, které řeší případně problémy.

Kde získám rozšíření pro GTCx soubory do Revitu?

Toto rozšíření (plugin) je možné získat ze dvou zdrojů, důvodem jsou dva vývojáři:

  1. GRAITEC: http://www.graitec.com/revit, nebo také na https://apps.exchange.autodesk.com/cs
    Rozšíření se jmenuje "GRAITEC BIM Connect" a je dostupné pro revit verze 2014 nebo 2015. 
  2. Autodeskhttps://apps.exchange.autodesk.com/cs
    Rozšíření se jmenuje "Advance Steel Plug-in", respektive aktualizovaná verze "Advance Steel 2015.1 Extension" a je dostupné pro Revit 2015. I když název rozšíření od Autodesku se jmenuje Advance Steel, tak přenášet je možné data i do aplikace Advance Concrete nebo Advance Design.

Které rozšíření si vybrat se nedá jednoznačně doporučit. Oba vývojáři verze často aktualizují a tím se mění (vylepšuje) i funkčnost. Můžete mít ale nainstalovány obě verze a funkčnost si prakticky otestovat. Jisté je, že je lepší použít novější verzi Revitu, protože pro ní je dostupný novější plugin.

Jak postupovat při přenosu?

Postup přenosu nejlépe popisuje níže uvedené video. Pro správný přenos je velmi důležité tzv. "Mapování profilů", které je na videu také vysvětleno.

Máte další otázky?

Pro více informací sledujte náš Tomáš Huml.

Maintenance Subscription

Maintenance Subscription

Kontaktujte nás


ADSK Platinum_2015_color-on-white