Ukončení podpory Windows XP - vysvětlení

Společnost Microsoft 8. dubna 2014 definitivně ukončila podporu pro operační systém Windows XP a kancelářský balík Office 2003. V tomto článku naleznete vysvětlení důsledků tohoto kroku a také souvislosti s podporou CAD produktů v tomto systému.

Oficiální vyjádření společnosti Microsoft zní:
"Po termínu ukončení již nebudou poskytovány žádné opravy a vylepšení pro tyto zastaralé produkty, a to včetně oprav bezpečnostních. V případě, že se v těchto produktech objeví bezpečnostní chyba, může být zneužita útočníky k ovládnutí počítače a následným nelegálním činnostem."

Upozornění o ovládnutí počítače útočníkem zní hrozivě, ale v praxi to zatím tak strašné není. Jisté je to že pro Windows XP již nejsou vydávány aktualizace, takže pokud se objeví nějaká chyba v systému, tak jí již nikdo neopraví. Chyby můžou být různého druhu, ale největší riziko je oblast bezpečnostních chyb. Toto riziko je nulové v případě že počítač se systémem Windows XP není připojen k internetu. Pokud je připojen k internetu tak riziko se úměrně zvyšuje s aktivitou prováděnou na internetu.
Dalším a zasádnějším problémem, který souvisí s ukončením podpory, jsou chybějí ovladače na nově zakoupený hardware, jako například tiskárny, plotry nebo skenery. Stejně jako nový hardware, tak i nové verze vašich aplikací, včetně CAD aplikací, pravděpodobně nebudou na Windows XP fungovat.

Končící podpora Windows XP ze strany společnosti Microsoft je rizikem nejen v oblasti grafických aplikací, ale také např. internetového bankovnictví. Více se dozvíte zde (csas.cz) nebo zde (aktuálně.cz).

V následující tabulce nalenete informace o podpoře Windows XP ve vybraných CAD aplikacích. 

 Aplikace   Aktuální verze   Podpora
 Windows XP 
 Poslední verze podporována
na Windows XP 
 AutoCAD (LT)  2015 NE 2014
 Revit 2015 NE 2013
 CADKON 2014 ANO
 (závisí na AutoCADu) 
 CADKON+ 2014  NE 2013
 Advance CAD 2015 NE 2013
 Advance Steel  2015 NE 2011
 Advance Concrete  2015 NE 2011
 Advance Design 2015 NE 2011

V tabulce jsou uvedeny oficiální informace od výrobců, ale ne vždy "nepodporovaný" nutně znamená nefunční. Pro detailní informace ohledně podpory a funkčnosti vaší konkrétní verze CAD programu můžete kontaktovat technickou podporu AB Studia.

Maintenance Subscription

Maintenance Subscription

Kontaktujte nás


ADSK Platinum_2015_color-on-white