Revit, tipy a triky - Přepsání hodnoty kóty číslem

Autodesk Revit_2014_logo enewsV návaznosti na pravidelné páteční Revit webináře, kde jsme jedno téma věnovali Užitečným tipům pro kótování, jsme ukazovali přepsání hodnoty kóty jiným číslem. Vždyť to nejde! Zvolal by mnohý, ale chyba lávky. Díky ohlasům na tento tip, ho zrekapituluje i dnešní příspěvek. Takže jde to vůbec?

Ano, ano, ale...

Nejprve je důležité důrazně upozornit, že tento postup je opravdu pouze pro stav nouze, kdy potřebujete z důvodu okamžitých tisku upravit/přepsat číslo na určité kótě. Obecně postup přepsání kóty je spíše pro 2D čárové kreslení, kde opravdu pouze změníte číslo bez dalších škod. V modelu Revitu, kde kóta je pouze jeho obrazem, už měníte nejen model jako takový, ale i v návaznosti např. výkazy a vše co je s onou jedinou kótou spojeno. Každý tedy ať si sklidí vlastní škody ;-)

Takže teď už k podstatě problému. Uživatelé Revitu vědí, že kótu nelze nahradit jinak než textem. Pokud tedy chcete dostat do tohoto prostoru jen číslo, Revit se bude bránit textem ;-)

kota1

Takže možnost jak to obejít je dát číslo do závorek, apostrofů, uvozovek, pomlček, napsat před číslo cca., atd. Vždy to bude vypadat nevzhledně a trošku kosmeticky vadit. Bohužel nelze aplikovat mezera. Mezera? Počkat. Vždyť součástí mapy znaků Windows jsou i jiné mezery. Jdeme tedy do Start > Všechny programy > Příslušenství  > Systémové nástroje > Mapa znaků. Zde jsme v jiném článku poukazovali např. na znak  ± pro výškovou kótu u podlaží 1NP.

Dle obrázku níže zvolte tzv. nulovou mezeru, kterou když vložíte před číselnou hodnotu, Revit se přestane bránit, protože tento znak neuvidí tak jako my.

Poznámka:
Ideální bude upozornit v projektu na takto upravenou kótu např. funkcí pravého tlačítka myši Přepsat zobrazení v pohledu > Podle prvku, kde nejvýraznější bude změna barvy.

kota2

kota3

Maintenance Subscription

Maintenance Subscription

Kontaktujte nás


ADSK Platinum_2015_color-on-white